بلندگو شیپوری یا هورن چیست و چه کاربردی دارد؟

بلندگو شیپوری

مدرسه ای که در آن درس خواندید را بخاطر بیاوردید یا حتی فروشندگان وانت را که در کوچه ها و خیابان ها به فروش محصولات خود اقدام می کنند. تمام این بلندگوها، بلندگوی شیپوری است. البته موارد کاربرد بلندگوهای شیپوری به همین دو خلاصه نمی شود و در مساجد، کارناوال های خیابانی، معابر، بسیاری از کارخانجات و سوله ها نیز استفاده می‌شوند. به این نوع بلندگوهای شیپوری ، بلندگوی هورن (Horn speakers) نیز گفته می شود که قسمت باریک این محصول گلویی و قسمت بزرگتر دهانه نام دارد.

عملکرد بلندگو شیپوری

نسبت سیگنال به نویز در بلندگو شیپوری باعث بالا رفتن راندمان آن ها می شود. این بلندگو ها با برق ماشین قابل شارژ شدن هستند.

قدرت خروجی بلندگو های شیپوری بالای ۲۰ وات و میکروفون آن به صورت دائمی و فشاری است. در تعدادی از مدل‌ های بلندگو قابلیت تنظیم صدای بم وجود دارد و با برق و باتری کار می کنند.

در تعدادی از مدل بلندگو های شیپوری امکان اتصال میکروفون به صورت دستی امکان پذیر است‌. برای کنترل صدای پخش شده در این اسپیکر شیپوری کنترل گر خطی وجود دارد. 

انواع هورن ها

هورن سهمی

سهمی از انواع باند شیپوری است که امواج صورتی را متمرکز کرده و صدای پخش شده را بازتاب می نماید تا صدا به سمت رفلکتور برود و رفلکتور صدا را به صورت جهت دار و متمرکز پخش کند و صدای رسا و واضح به گوش شنوندگان برسد. صدا در این باند شیپوری در محدوده بیشتر پرتاب می شود و در هوا از بین نمی رود.

بلندگو شیپوری سهمی

اسپیکر شیپوری مولتی سل

از قرارگیری چندین هورن باریک و متقارن در کنار یکدیگر هورن مولتی سل تشکیل می شود که برای هر هورن از شکل هورن سهمی استفاده شده و بلندگویی به آن ها متصل می شود. گستره بخش فرکانس با هورن مولتی سل زیاد است و می توان با این اسپیکر هورن گستره پخش را افزایش داد.

اسپیکر شیپوری مولتی سل

بلندگو شیپوری شعاعی

دهانه خروجی هورن شعاعی مانند هورن سهمی بوده و دارای دو سطح است. در درون دهانه خروجی هورن های شعاعی می توان از چند جدا کننده استفاده کرد. از هورن شعاعی برای سیستم pa و مانیتور های میدان نزدیک استفاده می شود و در زاویه ای باز صدا را به صورت افقی پخش می کند.

هورن شیپوری شعاعی

هورن تراکترایکس

بلندگو شیپوری تراکترایکس بسیار محبوب بوده و از جهات مختلف مانند هورن های سهمی می باشد. برای طراحی این هورن ها از فرمول منحنی تراکترایکس بهره گرفته شده و بسته به فرکانس کات آف پایین اندازه آن ها متفاوت است و ابعاد دهانه تعیین می شود. هورن تراکترایکس قادر است در فرکانس بالا پترن خروجی مناسب تری ارائه دهد و فرکانس کات آف پایین تری دارد.

بلندگو شیپوری جهت ثابت

نداشتن پاسخ قطبی فرکانسی بیضی شکل در جلو بلندگو شیپوری جهت ثابت این هورن ها در فرکانس های بالا تر، صدا را فقط به جلو پرتاب می کنند. لازم است تا برای ایجاد آرایه مناسب به روش خاصی طراحی شوند

به همین دلیل در فرکانس های بالا پیشنهاد می شود که فرکانس های بالای ۲ تا ۴ کیلو(بسته به هورن)، به مقدار ۶db  تقویت شود، یا از فیلتر های شلف استفاده شود.

باند شیپوری =هت ثابت

هورن های مانتارای

این محصول همانند هورن های جهت ثابت هستند با این تفاوت که الگوی خروجی را با شکست افقی تغییر می دهند. در واقع این هورن ها الگوی پوشش عمودی را از افقی جدا می کنند که باعث تغییر الگوی خروجی تغییر می شود. پاسخ دهی فرکانس های بم هورن های مانتارای پایین است و پاسخ الگوی قطبی دارند.

البته ناگفته نماند که این هورن ها نمی توانند صدا را با زاویه خوب و به خوبی هورن های جهت ثابت معمولی، پخش کنند.

اسپیکر شیپوری مونتاری

هورن های بی رادیال

بلندگوهای شیپوری بی رادیال دو برآمدگی به صورت منحنی در دو طرف دارند و خوشبختانه این هورن ها مشکل پخش صدای مانتاژای را ندارند و زاویه پخش صدا هم افقی و هم به صورت عمودی به ۱۰۰ درجه می رسد.

هورن بی رادیال

هورن ورودی چندگانه

برای پخش صداهای با کیفیت و پخش فرکانس های مختلف از چندین درایور در این هورن ها استفاده می شود. از این هورن ها در از میدرنج،تیوتر و ساب ووفر استفاده می شود. ساب ووفر در نزدیکی دهانه، میدرنج ها در وسط و تیوتر ها در گلویه، قرار گرفته می شوند.

بلندگویی که می خواهد صدا از آن پخش شود هرچه فرکانس کمتر باشد بلندگو باید به ه دهانه نزدیک تر شود تا طول موج مورد نیاز تامین شود، یعنی،

بلندگو شیپوری چندگانه

جنس بدنه بلندگوهای شیپوری

اسپیکر شیپوری یا اسپیکر هورن از گذشته تا به الان توسط عموم مردم استفاده می شود و همانطور که از نام آن مشخص است شکل شیپوری و مخروطی دارد که موجب می شود بلندگو بتواند در فضای باز صدا را با توان بیشتری پرتاب کند.

بلندگو هورن از نوع موزیکالی نسبت به بلندگو شیپوری معمولی کیفیت پخش بالاتری دارد و قیمت آن نیز قابل توجه است. بلندگوهای اهمی از جنس فایبرگلاس و فلز تولید می شوند و دارای تعداد زیادی بلندگو می باشند که فاصله آن ها با امپلی فایر بسیار زیاد است. کاربرد بلندگو های اهمی مابقی بلندگو های دیگر متفاوت بوده و بر اساس نوع توان در انواع توان های  ۶۰, ۲۰, ۱۰,۸۰۰ وات موجود هستند. برای خرید تجهیزات مربوطه به سایت چکاوک مراجعه کنید.

 بلندگوهای یونیت سرخود و یونیت جدا

بلندگو شیپوری متشکل از دو قسمت یونیت و بوق بوده و در اسپیکر های شیپوری یا هورن از دو مدل یونیت سرخود یا یونیت مجزا استفاده می شود که مدل یونیت مجزا قابل جداسازی است و می توان آن را از بدنه بلندگو جدا کرد. سیگنال صوتی در بلندگو ها توسط یونیت های که درون بلندگو تعبیه شده اند منتشر می شود و سیگنال های منتشر شده از طریق بوق بلندگو در فضا پخش می شوند.

البته یونیت های بلندگو یا هورن انواع مختلفی دارند. جالب است بدانید که یونیت هورن سر خود در بلندگو های دستی تعبیه شده است و می توان آن ها را به صورت مستقیم به میکروفون متصل نمود. 

باند شیپوری سزخود

بلندگو شیپوری در چه مکان هایی استفاده می شود؟

بلندگوی شیپوری را همه شما در دست فروشنده های میوه در خیابان ها و کوچه ها دیده اید. امکان دارد بلندگو هورن را در مدارس مشاهده کرده باشید که مدیران و ناظم ها برای سخنرانی از آن ها استفاده می کرده اند. همچنین از باند شیپوری در مسابقات فوتبال و در استادیوم ها برای رساندن صدا به گوش تماشاگران موجود در استادیوم استفاده می شود.

کاربرد بلندگو شیپوری فقط در استادیوم و مدرسه خلاصه نمی شود بلکه در پایگاه نظامی سخنرانی ها در فضای عمومی و کارنوال های خیابانی این بلندگو ها استفاده می شوند.  این بلندگو ها را در مساجد و کارخانه ها و پارک ها و هیئت ها برای رساندن صدا به گوش کارکنان یا افراد حاضر در پارک و هیئت و مساجد استفاده می شود. 

بلندگو شیپپوری چکاوک

ساختار بدنه بلندگو شیپوری 

بلندگوی شیپوری معمولی همان بلندگو های رایجی است که در معابر و خیابان ها استفاده می شود. برای اینکه بلندگوی شیپوری معمولی را راه بیندازید باید از یک یونیت استفاده کنید. این نوع بلندگو در اشکال و طرح های مختلف ۶ ضلعی، گرد و کتابی طراحی می شود.

بلندگو شیپوری مدل کتابی

اسپیکر شیپوری مدل کتابی به بلندگو ماشینی نیز معروف است و در ماشین های دوره گرد و اعلام وضعیت های اضطراری مورد استفاده قرار می گیرند جنس این بلندگوها از پلاستیک ABSاست.

بلندگو شیپوری کتابی

بلندگو شیپوری مدل ۶ ضلعی

جنس بدنه باند شیپوری مدل ۶ ضلعی نیز از پلاستیک ABS است. از این بلند گوها در سیستم های پیجنگ، پخش اذان در مساجد، بزرگرا ها، مدارس، استادیوم، کارخانه و غیره استفاده می شود.

هورن مخروطی یا گرد

این بلندگوها از آلومینیوم یا ABS ساخته شده است.

بلندگو شیپوری مخروطی

محصولات مشابه

عرضه به صورت معمولی و موزیکال در چکاوک

باند شیپوری طراحی ساده و اندازه سبک دارد اما فروش آن ها در بازار تجهیزات صوتی بسیار زیاد است. بلندگوی شیپوری در انواع معمولی و موزیکال و ولتی و اهمی دسته بندی می شوند. بلندگوی های شیپوری موزیکال  تفکیک فرکانسی بالایی دارند وزن و شکل ظاهری و سایز بلندگوی شیپوری تفاوت کمی دارد.

بلندگو های شیپوری موزیکال دارای کراس اوور بوده و در ساختار داخلی آن از تیونر و ووفر استفاده شده است و به صورت معمولی و موزیکال در چکاوک موجود است. سایت چکاوک ارائه دهنده انواع اسپیکر هورن است و برای خرید این تجهیزات می توانید به سایت آن مراجعه کنید. 

بلندگو شیپوری موزیکال

معرفی سایت چکاوک

مجموعه چکاوک مرکز جامع سیستم های صوتی pa می‌ باشد که با همکاری متخصصینی که در حوزه سیستم های صوتی تخصص دارند در سال ۱۳۹۱ کار خود را شروع کرد. برای اینکه صدا به صورت ایده آل و با کیفیت پخش شود باید محیطی که در آن سیستم صوتی قرار دارد را آنالیز کرد و متناسب با فضای کاربری نوع بلندگو انتخاب شود. مجموعه چکاوک خریدارن را در زمینه خرید تجهیزات صوتی راهنمایی می کند تا آن ها بتوانند تجهیزات خود را متناسب با نیاز خود خریداری کنند. گاهی مشاوران برای ارائه راهکار بهتر احتیاج دارند محیط پروژه را بررسی کنند بهترین راهکار را برای متقاضیان پیشنهاد دهند. 

سوالات متداول

آیا می توان برای پخش اذان در مساجد از بلندگو شیپوری استفاده کرد؟ 
بله قدرت پرتاب صدای آن ها تا ۳۰۰ متر است و می توان برای پخش اذان استفاده شود. 

بلندگو شیپوری دستی چه کاربردی دارد؟ 
برای صحنه های فیلم برداری و راهپیمایی یا کاروان ها از این بلندگو های دستی استفاده می شود‌.

آیا بلندگو های شیپوری را می توان بر روی خودرو نصب کرد؟ 
بله تعدادی از مدل های بلندگو شیپوری را می توان بر روی خودرو نصب کرد. 

جمع بندی

به بلندگوهای شیپوری به دلیل شکل مخروطی بدنه بلندگو بوقی یا هورن نیز گفته می شود. این بلندگوهای در دو نوع اهمی و ولتی تولید و در بازار عرضه شده اند و دارای وزن کمی می باشند.
از این نوع بلندگو ها در فضا های باز که نیاز به پرتاب زیاد صدا دارد استفاده می شود زیرا در پرتاب صدا این شکل مخروطی بلندگو نقش بسیار مهمی دارد.

منبع: ویکی پدیا

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.