ووفر و ساب ووفر چیست؟ هر آنچه باید درباره ووفر و ساب ووفر ماشین بدانید

ووفر و ساب ووفر

بدون شک تا به حال نام ووفر یا ساب ووفر به گوشتان خورده است. خصوصا در ماشین‌های اسپرتی که از تجهیزات صوتی تخصصی و پیشرفته استفاده کرده‌اند. پس ممکن است برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که ساب، ووفر و ساب ووفر چیست؟ آیا هر سه این‌ها نام یک محصول هستند؟ اصلا کاربرد این سیستم‌های صوتی چیست؟ در این مقاله از سری مقالات فروشگاه اینترنتی چکاوک با ما باشید تا ببینم ووفر و ساب ووفر چیست و با هم هر آنچه باید درباره ووفر و ساب ووفر ماشین بدانید، مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

ووفر چیست؟

برای اینکه بدانیم ووفر و ساب ووفر چه هستند، تفاوت‎هایشان چیست و چه کاربردهایی دارند، بهتر است ابتدا با هر کدام از این سیستم‎های صوتی به طور جداگانه آشنا شویم. پس بیایید ببینیم ووفر چیست:

به طور کلی صوت را بر اساس بازه فرکانسی صدای تولید شده در بازه‌ای از زیر تا بم دسته بندی می‌کنند. سیستم‌های صوتی مختلف (به خصوص انواع گوناگون اسپیکرها مانند اسپیکر ستونی، اسپیکر سقفی، اسپیکر شیپوری و …) که در بازار می‌بینیم نیز براساس کیفیت، قدرت و توانی که در پخش این فرکانس‌ها به نمایش می‌گذارند، دسته بندی می‌شوند.

قطعا در دنیای اطرافتان سیستم‌های صوتی با سایز و اندازه و حتی قدرت‌های مختلف دیده‌اید. تجهیزات صوتی از بلندگو‌ها گرفته تا آمپلی فایر و اینترکام، ووفر و ساب ووفر، در زندگی روزمزه‌امان کاربرد فراوان دارند.  در جشن‌های عروسی یا عزاداری، هیئت‌ها و مساجد، مدارس، بیمارستان‌ها و غیره شاهد کاربرد تک تک تجهیزات صوتی هستیم. البته نکته شایان توجه اینجاست که هر کدام از این سیستم‌ها داری کاربرد، قدرت و سایزهای متفاوتی هستند و  در حقیقت برای دریافت خروجی صدای بهتر نسبت به کاربری مورد نیازمان به اسپیکرهایی با ویژگی‌های متفاوت نیاز خواهیم داشت. 

همانطور که گفتیم صوت به طور کلی دربردارنده بازه گسترده‌ای از فرکانس‌های متفاوت است که هر کدام از اسپیکرهای موجود در بازار، برای دریافت و پخش بازه‌ای مشخص از این فرکانس‌ها طراحی شده‌اند. نکته مهم اینجاست که اگر اسپیکرمان را با در نظر گرفتن این مورد انتخاب نکنیم بدون شک صدای خروجی واضح و دلچسبی نخواهیم داشت. خروجی صدا ممکن است نویز دار، یا خشن و کلفت یا بسیار زیر و آزاردهنده باشد.

پس می‌توانیم بگوییم بهترین سیستم صوتی در واقع با توجه به کاربرد موردنظرمان و خروجی صدای با کیفیتی که در آن شرایط ارائه می‌دهد، قابل تعیین و تشخیص است.

حالا با دانستن و در نظر داشتن این نکات بسیار مهم در ارتباط با صوت، فرکانس صوتی و سیستم‌های صوتی، می‎توانیم راحت‌تر بگوییم ووفر چیست و آن را تعریف کنیم.

ووفر

در واقع ووفرها دستگاه‌هایی هستند که به طور اختصاصی برای پخش صوتی با فرکانس بالا (اصوات زیر) طراحی شده‌اند. خوب است بدانید که نام این دستگاه، ووفر (Woofer) از واژه‎‌ی لاتین woof به معنای پارس سگ گرفته شده است .

خوب است بدانید که این دستگاه‌ها را کاملا بر اساس بازه فرکانس صوتی قابل پخش آن‌ها به سه دسته‌ی: ووفر (woofer)، میدووفر (mid-woofer) و ساب‌ووفر (subwoofer) تقسیم می‌کنند.به این صورت که ووفر‌ها به طوری طراحی شده‌اند که بیشتر از فرکانس‌های پایین پشتیبانی کرده و قابلیت پخش فرکانس‌های صوتی بین ۴۰ تا ۵۰۰ را دارند. اما ساب‌ووفر‎‌ها که برای پخش اصوات بم در نظر گرفته شده‌اند، فرکانس‌های بین ۲۰ تا ۲۰۰ هرتز را پشتیبانی می‌کنند. همچنین در رابطه با میدووفر ها هم نیز باید بگوییم که قابلیت پخش اصواتی تا فرکانس‌های نزدیک ۵۰۰۰ هرتز را دارند.

ساب ووفر چیست؟

بعد از ووفر، نوبت به این می‌رسد که بدانیم ساب ووفر چیست؟

احتمالا هنگامی که در بعضی خودروها نشسته‌اید یا زمانی که آنها از کنارتان رد شده‌اند، پیش آمده است که صدای دوبس دوبس طور شنیده باشید که معمولا آن را به ساب ربط می‌دهند. منظور از این ساب دقیقا دستگاه ساب‌ووفر است.

ساب ووفر که به طور مصطلح به “ساب” نیز معروف است، یکی از انواع سیستم‎‌های صوتی است که همانطور که پیشتر اشاره کردیم به طور تخصصی برای پشتیبانی و پخش صداهای بم (فرکانس‌های صوتی پایین‌تر از ووفر) به کار می‌رود. این نوع از تجهیزات صوتی با اضافه شدن به سیستم صوتی خودرو شما ممکن می‌سازد تا بتوانید موسیقی موردعلاقه‌اتان را همراه با bass بالا گوش دهید. دلیل شنیدن صدای دوبس دوبس در بعضی از خودروها نیز دقیقا همین بیس بالای ایجاد شده توسط ساب ووفر است. در واقع subwoofer می‌توانیم بگوییم ساب‌ووفر این قدرت را دارد تا تا کیفیت صدای خروجی سیستم‌های صوتی را تا حد زیادی ارتقا دهد.

ساب ووفر

کاربردهای ووفر و ساب ووفر

حالا که با ووفر و ساب ووفر آشنایی نسبی خوبی پیدا کرده‌ایم نوبت به آن رسیده که کاربردهای هر کدام از این دستگاه‌ها را به صورت جداگانه بررسی کنیم:

کاربردهای ووفر:

گفتیم که ووفرها وظیفه پخش اصوات زیر را به عهده دارند. از این رو کاربرد اصلی آنها در کمک به دریافت صدای خروجی با کیفیت و وضوح بالا در اصوات زیر است. البته خوب است بدانید که در بیشتر موارد نیازی به خرید جداگانه ووفرها برای سیستم‌های صوتییتان نیست؛ زیرا در مواردی چون سیستم‌های صوتی خانگی ووفر، میدرنج و توییتر به صورت یک پکیج کامل در دستگاه‌ها قرارگرفته اند.

 اما باید بدانید که اصولا در این پکیج ارائه شده خبری از ساب‌ووفر نیست. پس اگر نیاز دارید تا کیفیت صوت بالاتر و با باس بیشتر در دسترس داشته باشید، باید به طور جداگانه برای خرید ساب‌ووفر اقدام کنید.  

کاربردهای ساب ووفر:

بدون شک برایتان پیش آمده است که در خودرویی بنشینید که صدای موسیقی در حال پخش در آن به حدی بیس بالایی داشته باشد که ماشین به لرزه در بیاید. خب حالا باید به شما بگوییم که این همان کاری است که یک ساب ووفر خوب انجام می‌دهد.

البته باید این را بدانید که کاربرد ساب ووفر تنها در تولید صدای بیس دار و بسیار بم نیست بلکه این دستگاه در کاربرد اصلیش به عنوان مکملی برای بالاتر بردن کیفیت صدای بم موسیقی بکار می‌رود. پس اگر از ساب‌ووفرها به صورت صحیح استفاده شود، سیستم به بیس بسیار نرم و با دقت عالی می‌رسد و قادر است به بهترین نحو اصوات موسیقی را تفکیک کرده و بین باندها و ساب ووفر پخش کند.

بلندگوهای معمولی و سیستم های صوتی عادی توان پشتیبانی بالا از اصواتی دارای فرکانس صوتی پایین را به خوبی ندارند. به همین دلیل است که در بعضی از سیستم‌های صوتی با بلند کردن صدای موسیقی، صدایی تفکیک شده و با وضوح بالا دریافت نمی‎کنیم. در اینجاست که برای اجرای صحیح و تفکیک شده صدای بم موسیقی‌ها نیاز به یک ساب ووفر داریم.

بزرگ بودن صفحه ساب باعث می‌شو این دستگاه بتواند بیس نرمتر و دلنشین‌تری به موسیقی بدهد.

? خوب است بدانید اصلا اهمیت ندارد که به چه سبک موسیقی علاقه دارید؛ راک ، رپ ، جاز یا حتی کلاسیک. یک ساب ووفر خوب، می‌تواند کیفیت صدای خروجی سیستم صوتی شما را به حد زیادی ارتقا دهد.

انواع ساب ووفر ساب ووفرها

بر اساس برخورداری یا عدم برخورداری از آمپلی فایر داخلی به دو دسته‌ی اکتیو و پسیو تقسیم می‎شوند:

ساب ووفر اکتیو ( ساب ووفر فعال): ساب ووفر اکتیو به نوعی از این دستگاه گفته می‌شود که درون خود یک آمپلی فایر داخلی دارد و برای استفاده از این دستگاه، دیگر نیازی به خرید جداگانه آمپلی فایر ندارید.

ساب ووفر پسیو (ساب ووفر غیر فعال): ساب ووفر پسیو یا غیرفعال برعکس نوع اول، فاقد آمپلی فایر داخلی است و از همین رو، نیاز است تا به صورت جداگانه برای خرید آمپلی فایر اقدام کنید.

آیا استفاده از ووفر و ساب ووفر الزامی است؟

اشاره کردیم که اسپیکرهای معمولی نمی‎توانند به صورت تخصصی و بسیار دقیق فرکانس‌های بسیار پایین و بسیار بالا را پشتیبانی کنند. از این جهت برای پوشش این فرکانس‌ها به صورت جداگانه دستگاه‌های تخصصی مانند ووفر و ساب ووفر طراحی شده اند که در قسمت‌های پیشین مفصل توضیح دادیم ووفر چیست یا ساب ووفر چیست و چه کاربردی دارند. بنابراین اگر برای شما پخش با کیفیت و وضوح بالای فرکانس‌های زیر و بم به صورت کاملا تفکیک شده اهمیت دارد، نیاز است تا ووفر و ساب ووفر مورد نیازتان را تهیه کنید.

تفاوت ووفر و ساب ووفر چیست؟

با توجه به تمام توضیحاتی که در مورد ووفر و ساب ووفر دادیم بدون شک متوجه شده‌اید که این دو، دو محصول کاملا جداگانه هستند. پس تفاوت این دو با هم در چیست؟ بیایید در ادامه تفاوت ووفر و ساب ووفر را به طور مفصل بررسی کنیم.

تفاوت ووفر و ساب ووفر

فرکانس

تفاوت اول و بارز ووفر و ساب ووفر همان چیزی است که پیش‌تر نیز در مورد آن توضیح داده بودیم. بله بازه فرکانسی که ووفر و ساب ووفر پشتیبانی می‌کند متفاوت اند. سیستم ساب فرکانس صوتی بین ۲۰ تا ۲۰۰ هرتز و ووفر فرکانسی میان ۴۰ تا ۵۰۰ هرتز را پخش می‌کند. بنابراین می‌توانیم بگوییم ووفر‌ها فرکانسهایی بالاتر از ساب‌ووفرها را پشتیبانی و پخش می‌کند.

سایز دستگاه

گفتیم ساب ووفرها نسبت به ووفرها فرکانس پایین‌تری دارند و هر چقدر که صدا فرکانس پایین‌تری داشته باشد، بم‌تر به شنیده می‌شود. باید بدانید که برای تولید و پخش صدای بم، نیاز به اسپیکری با سایز بزرگتر داریم تا بتواند به خوبی حجم بیشتری از هوا را جا به جا کند.

در نتیجه منطقی است که ساب ووفرها سایز و ساختار فیزیکی بزرگتر از ووفر‌ها داشته باشند. 

کیفیت صدا

دور از انتظار نیست که با تفاوت در فرکانس و سایز ووفر و ساب ووفر، کیفیت صدای این دو نیز متفاوت باشد. کیفیت صدای ساب در ابتدا و انتهای پخش از ووفر و میدووفر به طرز قابل توجهی بالاتر است.

مصرف برق

برای اینکه مقایسه‌ای دقیق و جامع از ووفر و ساب ووفر داشته باشیم باید بگوییم که مصرف برص این دو دستگاه نیز متفاوت است. خب طبیعی است که دستگاه هرچه سایز بزرگتری داشته باشد، مصرف برق بالاتری نیز خواهد داشت. علاوه بر این در نظر داشته باشید که ساب‌ووفرها فرکانس‌های پایین‌تری را پوشش می‌دهند، از همین جهت شوکه نخواهید شد اگر بگوییم ساب ووفرها نسبت به ووفرها مصرف برق بیشتری دارند.

برای همین است که در هنگام استفاده از ساب ووفر خودرو ( خصوصا زمانی که دستگاه به پایین ترین نت های باس می‌رسد)، این امکان وجود دارد که چراغ‌های خودرو تا حدی کم سو شوند. در نتیجه، توصیه می‌شود، زمانی که از یک ساب‌ووفر حرفه‌ای و قدرتمند استفاده می‌کنید، یک خازن به اتومبیل خود اضافه کنید.

عملکرد

تفاوت پنجم ووفر و ساب ووفر در عملکرد این دو و نحوه تغذیه‌اشان است.

گفتیم که ساب ها در دو نوع اکتیو پسیو تولید می‌شون. در واقع ساب ووفر اکتیو یا فعال با یک کراس اوور داخلی عرضه می‌شود نقش که فرکانس‌های بالا را فیلتر کرده و فقط به فرکانس های پایین اجازه عبور می‌دهد، در نتیجه باس بهتری تولید می‌شود

. اما سیستم ووفرها به نوعی طراحی شده است که مانند ساب‌های پسیو عمل می‌کنند. پس، ووفرها برای تامین قدرت مورد نیازشان به یک آمپلی فایر خارجی به عنوان تقویت کننده نیاز دارند.

مطالب پیشنهادی
تیوتر چیست؟ لزوم وجود تویتر و کاربرد آن در انواع اسپیکر
بلندگو سقفی ضد آب و ضد رطوبت چیست؟ اسپیکر های مناسب استخر، حمام و سرویس بهداشتی
راهنمای نصب بلندگوی سقفی + ویدیو
آمپلی فایر چیست؟ ۰ تا ۱۰۰ اطلاعت دستگاه آمپلی فایر که باید بدانید

تفاوت ووفر و ساب ووفر با بلندگوها

ممکن است برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که آیا ووفر و ساب ووفر نیز نوعی بلندگو هستند؟ اگر اینطور نیست پس تفاوت ووفر و ساب ووفر با بلندگوها در چیست؟

خب می‌دانیم که غیر قابل انکار است که ظاهر ووفر و ساب ووفر بسیار شبیه اسپیکر هاست. اما بدون شک تفاوت‌های هر چند جزئی در ساختار و عملکرد این دستگاه‌ها وجود دارد.

برای متوجه شدن تفاوت میان این دو دستگاه بگذارید بگوییم اصلی‌ترین قسمت یک اسپیکر صفحه‌ی آن است که حرکت‌های آن موجب تولید فرکانس‌های مختلف رسیدن آنها به گوش ما می‌شود.پس اگر بگوییم تفاوت اصلی این محصولات در اختلاف سایز و جنس اسپیکر آنهاست، وجه تمایزشان به خوبی مشخص خواهد شد.

  1. سایز صفحه ساب ووفر یه نسبت بزرگتر از اسپیکرهای معمولی است.
  2.  جنس صفحات ساب ووفرها نسبت به اسپیکرها بسیار مستحکم‌تر است تا دچار خمیدگی در اثر جابه جایی پر سرعت هوا نشوند. در حالی که اسپیکرها معمولاً از جنس فوم یا فابریک مخصوص ساخته شده‌اند. 
  3. همچنین در ساب ووفرها نسبت به اسپیکرهای عادی حجم بیشتری از هوا با سرعت بالا جابجا می‌شود و همین مسئله منجر به تولید صدای بم می‌شود.
  4. وزن صفحه ساب ووفر نیز نسبت به بلندگوهای معمولی بیشتر است. 
  5. تفاوت دیگر این دستگاه‌های صوتی در این است که صفحه ساب ووفر تعداد کمتری نوسان پیدا می‌کند اما در هر بار نوسان، فضای بیشتری را در بر می‌گیرد و همین موجب شده است تا صدای خروجی آن قدرت بیشتری نسبت به سایر بلندگوهای عادی داشته باشد.
اجزای ووفر

آیا قیمت ساب ووفر بیشتر از ووفر است؟

به طور کلی، قیمت ساب ووفرهای متوسط و ووفرها تقریباً یکسان هستند اما قیمت فاکتوری است که به ویژگی‌های خاص هر بلندگوی به طور اختصاصی بستگی دارد. با این حال، برخی از ساب ووفرهای فوق قدرتمند با طراحی مدرن و تخصصی، بسیار گرانتر از ووفرها هستند.

به عنوان مثال، ساب ووفر های ارزان قیمت برای اتومبیل و خانه‌های مسکونی وجود دارد که قیمت آنها با ووفرهای اتومبیل و خانگی یکسان است و در مقابل؛ ووفرهای با کارایی بالا نیز وجود دارند که قیمت بیشتری نسبت به ساب دارند.

این مسئله به طور عکس برای ساب ووفرها نیز صدق می‌کند، به طوری که ساب‎های با کارایی بالا وجود دارند که برای ماشین و خانه قیمت بیشتری نسبت به ووفر دارند. در این میان باید دقت داشت که در این رابطه با ووفر و ساب ووفر، تنها وجه تمایز و تفاوتی که به وجود می‎آید در نگاه کردن به ساب ووفر هایی است که بر خلاف ووفرها برای کنترل حجم عظیمی از قدرت و صدای RMS طراحی شده‎اند.همین مورد به حدی مهم و در قیمت نهای محصول تاثیرگذار است که می‎تواند صدها دلار و در برخی موارد نادر، حتی بیشتر از آن هزینه دربرداشته باشد!

آیا می توان از ووفر به عنوان ساب ووفر استفاده کرد؟

در جواب به این سوال باید بگوییم بله، در بسیاری از موارد می‌توان از ووفر به عنوان ساب ووفر استفاده کرد، آن هم زمانی است که از یک متقاطع پایین گذر برای محدود کردن خروجی آن به محدوده فرکانس پایین‌تر استفاده شود.

نکته اصلی (همانطور که اغلب اتفاق می‌افتد) این است که انجام این کار به بلندگوی خاص بستگی دارد. به طور کلی، یک ووفر را می‌توان به تنهایی در یک جعبه مهر و موم شده یا پورت شده برای ایجاد باس خالص استفاده کرد.

اغلب اوقات در یک درایور ساب ووفر اختصاصی که برای فشار قوی طراحی شده است، امکان تطابق کنترل قدرت را ندارید، اما استفاده از ووفر برای پخش صدای فرکانس پایین در طراحی سیستم بلندگوهای ارزان قیمت، کاری بسیار رایج است.

در واقع بهتر است بگوییم پاسخ فرکانس پایین ووفر چیزی است که میزان عملکرد آن را تعیین می کند.

سوالات متداول

تفاوت بین ووفر و ساب ووفر چیست؟
ووفر و ساب ووفر دو دستگاه مجزا هستند که هر کدام بازه‌های مختلفی از فرکانس‌های صوتی را پوشش داده و پخش می‌کنند.

آیا می‌توان از ووفر به جای ساب ووفر استفاده کرد؟
در حالت عادی این کار توصیه نمی‌شود زیرا هر کدام از این دو برای پوشش فرکانس‌های جداگانه‌ای طراحی شده‌اند.

آیا ساب ووفر فقط برای شنیدن صداهای بیس استفاده می‌شود؟
بله؛ کاملا درست است. ساب ووفرها با قابلیت دریافت و پخش صداهایی با فرکانس صوتی پایین‌تر ممکن می‌سازد تا به موسیقی موردعلاقه‌اتان با بیس بالاتر گوش دهید.

جمع بندی

در این مقاله از فروشگاه اینترنتی سیستم صوتی چکاوک با ووفر و ساب ووفر به طور جامع آشنا شدیم و سعی کردیم هر آنچه که باید در مورد ووفر و ساب ووفر خودرو بدانید را بررسی کنیم.

امروزه با تمایل شدیدی جوانان به شنیدن موسیقی با کیفیت و توجه آنان به جزئیات موسیقی، این دو دستگاه جزئی جدایی ناپذیر از سیستم‌های صوتی به حساب می‌آیند. چرا که برای پوشش دادن به اصوات با فرکانس پایین به ساب ووفر و برای شنیدن و تفکیک اصوات با فرکانس بالا به ووفرها نیاز داریم. در نتیجه شاهد عرضه گسترده و تنوع عظیمی از این دو تجهیزات موسیقی در بازار سیستم‌های صوتی هستم که هر کدام دارای کیفیت و سایزهای متفاوتی هستند.

با توجه به این تنوع بالای ووفر و ساب ووفر در بازار، توصیه‌ی ما به شما این است که پیش از خرید تجهیزات صوتی مورد نیازتان ابتدا به خوبی نیاز خود را بررسی کرده و از مشاورین و متخصصین این حوزه مشورت بگیرید. کارشناسان خبره ما در مجموعه چکاوک مفتخرند تا در صورت نیاز به هر گونه مشاوره و یا در صورت برخوردن به هر گونه سوالی در رابطه با ووفر و ساب ووفر با شما کاربران عزیز در ارتباط باشند. به منظور برقراری ارتباط با کارشناسان ما و برخورداری از مشاوره تلفنی و حتی حضوری آنان می‌‎توانید از طریق صفحه تماس با ما و یا تلفن‌های درج شده در سایت با ما در تماس باشید.

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *